2016 USATF Michigan Association Junior Olympic Cross Country Championships

Licensed to USATF -Ohio Jr Olympic Cross-Country - Organization License
HY-TEK's Meet Manager 12/6/2016 05:25 PM

2016 USATF Michigan Association Youth JO Cross Country Championship  - 11/13/2016
Cass Benton Park                                
Results                                    
 
Event 1  2000 Meter Run CC 8 & Under Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Atkinson, Alyssa          08 Unattached             8:59.00  
  2 Lane, Olivia              10 Unattached            10:47.00  
 
Event 2  2000 Meter Run CC 8 & Under Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Brocks, Zacchaeus         08 Motor City Track       8:59.00  
  2 Doss, Avery               08 Motor City Track       9:11.00  
  3 Stempien, Colin           08 Unattached             9:16.00  
 
Event 3  3k Run CC 9-10 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Lehnst, Liliana           06 Unattached            13:12.00  
  2 Jimenez, Sofia            07 Ann Arbor Tr          14:14.00  
  3 Lisker, Claire            06 Unattached            14:48.00  
  4 Stempien, Gabby           06 Unattached            14:57.00  
  5 Condit, Shea              06 Unattached            15:45.00  
  6 Murphy, Aubrey            07 Unattached            17:14.00  
 
Event 4  3k Run CC 9-10 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Swager, Leo               06 Unattached            13:16.00  
  2 Alokam, Vibhav            06 Ann Arbor Tr          13:19.00  
  3 Montgomery, Mason         07 Waza                  14:29.00  
  4 Schanz, Kenny             07 Unattached            14:54.00  
  5 Jannette, Rider           06 Unattached            18:52.00 
  - Dade, Carl                07 Motor City Track         NT 
 
Event 5  3k Run CC 11-12 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Szafranski, Legend        04 Unattached            12:20.00  
  2 Durbin, Olivia            04 Fca Track Club        12:24.00  
  3 Kiley, Lauren             04 Waza                  12:27.00  
  4 Wilke, Chesney            05 Fca Track Club        12:39.00  
  5 Formm, Lily               04 Unattached            12:45.00  
  6 Stiffler, Jana            04 Grand Rapids          13:06.00  
  7 Borders, Brooklyn         04 Fca Track Club        13:24.00  
  8 Kieft, Madison            04 Ann Arbor Tr          13:40.00  
  9 Boesch, Anna              04 Waza                  13:44.00  
 10 Humphreys, Maria          05 Unattached            13:51.00  
 11 Murphy, Makenzie          05 Unattached            14:01.00  
 12 Bower, Sara               04 Fca Track Club        14:04.00  
 13 Swiggum, Lauren           04 Fca Track Club        14:22.00  
 14 Pavlik, Kelsey            05 Unattached            14:30.00  
 15 Ferrall, Allie            05 Unattached            14:38.00  
 16 Manni, Angelica           05 Unattached            15:07.00  
 
Event 6  3k Run CC 11-12 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Lehnst, Espen             04 Unattached            10:59.00  
  2 Ferguson, David           04 Unattached            11:44.00  
  3 Butler, Luke              05 Unattached            12:03.00  
  4 McCarthy, Andrew          04 Unattached            12:07.00  
  5 Soho, Heath               05 Grand Rapids          12:19.00  
  6 Eads, Colin               04 Ann Arbor Tr          12:25.00  
  7 Dillon, Joseph            05 Unattached            12:30.00  
  8 Naszradj, Elek            04 Waza                  12:42.00  
  9 Blocker, Austin           04 Unattached            12:44.00  
 10 Harbour, Zachary          05 Waza                  12:46.00  
 11 Long, Grant               04 Fca Track Club        13:18.00  
 11 Humeston, Cameron         05 Unattached            13:18.00  
 13 Burch, Cecil              04 Unattached            13:32.00  
 14 Clinger, Caleb            05 Grand Rapids          13:57.00
 15 Montgomery, Luke          05 Waza                  14:34.00  
 
Event 7  4k Run CC 13-14 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Anderson, Sydney          02 Ann Arbor Tr          15:47.00  
  2 Siver, Erin               03 Unattached            16:21.00  
  3 Harb, Maya                03 Unattached            16:40.00  
  4 Currie, Whitney           02 Unattached            16:49.00  
  5 Koselka, Catrin           03 Ann Arbor Tr          17:11.00  
  6 Leslie, Amaua             03 Unattached            17:12.00  
  7 Deighan, Haley            03 Unattached            17:23.00  
  8 Gunter, Chloe             03 Unattached            17:55.00  
  9 Ferrall, Brianna          03 Unattached            18:11.00  
 10 Boesch, Laura             02 Waza                  18:24.00  
 11 Emeigh, Mallory           03 Unattached            18:34.00  
 12 Hinter, Megan             03 Unattached            18:47.00  
 13 Brown, Abigail            02 Fca Track Club        19:34.00  
 14 Foshag, Ella              03 Unattached            19:38.00  
 15 Scharer, Elizabeth        03 Fca Track Club        20:25.00  
 16 Cowles, Kynnedee          03 Motor City Track      20:50.00  
 
Event 8  4k Run CC 13-14 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Reddy, Akshay             02 Waza                  14:01.00  
  2 Hough, Riley              03 Unattached            14:35.00  
  3 Cramer, Troy              02 Unattached            14:44.00  
  4 Jannette, River           02 Unattached            14:49.00  
  5 Morrow, Ethan             03 Unattached            15:36.00  
  6 Clinger, Mason            02 Grand Rapids          15:37.00  
  7 Alokam, Vimal             03 Ann Arbor Tr          15:38.00  
  8 Anderson, Bo              03 Waza                  15:41.00  
  9 Peterson, Sam             03 Unattached            15:42.00  
 10 Clark, Coleman            02 Unattached            15:53.00  
 10 Emeigh III, Terry         02 Unattached            15:53.00  
 12 Durbin, Isaac             02 Fca Track Club        16:08.00  
 13 Cooper, Camerie           02 Motor City Track      16:13.00  
 14 Norwalk, Matthew          03 Unattached            16:19.00  
 15 Clem, Riley               02 Unattached            16:23.00  
 16 Tappenden, Jacob          02 Unattached            16:34.00  
 17 Clark, Calvin             02 Ann Arbor Tr          16:45.00  
 
Event 9  5k Run CC 15-18 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Turner, Anya              01 Waza                  20:53.00  
 
Event 10  5k Run CC 15-18 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Cooper, Cameron           99 Motor City Track      16:42.00  
  2 Miner, Les                00 Grand Rapids          17:22.00  
  3 Stout, Nathan             00 Grand Rapids          17:35.00  
  4 Chu, Bertrand             00 Ann Arbor Tr          17:41.00  
  5 Hawthorne, Dewan          99 Motor City Track      18:18.00
  6 Conkel, Nathan            01 Grand Rapids          18:24.00  
  7 Babcock, Nathan           01 Unattached            18:25.00  
  8 Kirksey, Javonne          01 Motor City Track      18:50.00  
  9 Campbell, Michael         99 Motor City Track      18:53.00  
 10 Burton, Lemayne           00 Motor City Track      18:56.00  
 11 Freeman, Dekaryea         98 Motor City Track      19:11.00  
 12 Jansma, Johnathan         99 Grand Rapids          20:39.00  
 13 Moerdyk, Matthew          98 Grand Rapids          20:40.00